Saturday, July 10, 2010

La Munca in Romania

Bai, nush cum draq ma tot pomenesc eu cu mesaje pe telefon, care cu siguranta nu imi sunt destinate dar ma fac intotdeauna sa zambesc. Bine, zambesc de la al doilea mesaj incolo, ca primul intotdeauna ma baga in sperieti :)

Asa imi vine acum ceva vreme un SMS care ma pune pe ganduri:
"Urat sa-mi inchide-ti telefonul in nas, cand pot veni sa-mi iau salariul? Sper sa nu ajungem la alte lucruri care nu var conveni."
Hopa ! Stai asa. Ba da-ma draq, am ajuns si patron acum si eu nu stiam. Dau sa sun, telefonul inchis. De inteles, face p'al naibii pentru ca i-am inchis si eu telefonul. Da' vroiam si eu sa aflu macar ce firma am, sa nu ma mai duc ca prostu a doua zi sa muncesc pentru altii.
Nu trece o zi si bip bip, iar mesaj:
"Vedeti k diseara vin dupa bani k oamenii dupa mine mare scandal o sa iasa daca nu-mi dati banii si va chem si opc peste voi s sa le spun in ce conditii sa le lucreaza fara carti de munca, gandaci, mancare stricata si k nu platiti lumina la stat. Nu sunt proasta voastra."
Hmmm... rascoala, furci, topoare, sa ardem holdele, sa otravim fantanile si sa inchidem shaormeriile fara autorizatie de la sanepid.
Iar dau sa sun, macar sa aflu unde naiba lucreaza doamna, ca sa nu ma puna stomacu vre-o data sa mananc de acolo. Ghinion, abonatul vodafone face economie de baterie.
Macar am zis gata, am scapat, se duc astia peste araboi, il iau pe sus si scot salariile de la el, happy end. Dar nuuuu, vine si al treilea mesaj:
"Prostule banii tot o sa mi iau de la tine vin k politia peste tine si nu iti va conveni. Esti un om de nimic italian jegos profiti de oameni dar k mine nu-ti merge."
Aha ! Deci nu e arab, e italian. Inseamna ca nu e shaormarie, e pizzerie. E bine, ca oricum pizza mai rar din oras de cand a invatat muierea sa faca una home made de te lingi pe ceru gurii si prin spatele dintilor.
Sper doar ca domnisoara si-a luat cashu muncit pana la urma. Si cica de ce fura romanii in Italia. Uite d'aia, ca si italienii fura in Romania! :)

Wednesday, February 3, 2010

Nikon old ad

Au fost anuntate premiile pentru Winter Air Sports ! Si nu sunt deloc de trecut cu vederea ;)

*Mai multe detalii despre concursul foto si premiile oferite, gasiti in postul precedent sau pe F64.ro.

Friday, January 29, 2010

Concurs foto la 2000m altitudine

Se poate spune ca este deja o traditie ca in fiecare an, in luna februarie, la Sinaia la cota 2000 Bucegi, sa aiba loc festivalul de sporturi extreme aeriene, editia a III-a a WINTER AIR-SPORTS 2010, organizat de Clubul Sportiv ECO-S.

In timpul festivalului va veti putea delecta cu concursuri si demonstratii extreme de zbor cu parapanta, de snowkite si speedfly. Succesul va fi asigurat de invitatii speciali, sportivi de renume mondial, care vor impresiona publicul cu evolutiile si acrobatiile lor deosebite.

Chiar daca nu esti practicant al acestor sporturi extreme, nu rata concursul foto sponsorizat de F64 Studio !
Premiile sunt consistente si constau in:

Premiul I: Canon EOS 1000D kit 18-55mm EF-S
Premiul II: GoPro Helmet Hero Wide
Premiul III: Nikon CoolPix S220
Mentiuni: tricouri, manusi foto, huse, cupoane cadou si altele.

Expozitia foto care va fi realizata in incinta Cabanei Miorita pe baza cadrelor realizate de voi in timpul evenimentului (va fi asigurata printarea), discutiile pe baza acestora si nu in ultimul rand decernarea premiilor va vor face cu siguranta mare placere.
* Prin inscrierea in concursul foto beneficiati de urcare/coborare gratuita cu telecabina !


Winter Air Sports ne da posibilitatea de a aduna kiteri, media, branduri si nu in ultimul rand fotografi amatori sau profesionisti pe platoul Bucegi la 2000m altitudine pentru o competitie frumoasa si un spectacol in care se pastreaza spiritul de prietenie al acestui sport.
*Puteti vizualiza programul evenimentului AICI.


CONTACT pt detalii suplimentare
ADRIAN MICLEA +4 0723.663.615
VLAD SZOKOLAY +4 0724.335.865
E-Mail: info@kitemania.ro
Inscriere in concursul foto si detalii: concurs@f64studio.ro
(Includeti in mail nume, nr/serie buletin si telefon)

Monday, November 23, 2009

To be or not to be... obsessed

Cum am ajuns eu la concluzia ca nu mi's roman sadea ? Am citit si comentat in mintea mea creata niste chestioare perfect adevarate, scrise de cineva pe motociclism.ro :

"Romanii sunt obsedati de diferite lucruri... Asta n-ar fi o problema daca aceste obsesii ar fi constructive. Uite, japonezii sunt obsedati de electronica si au ajuns unde au ajuns. Francezii sunt nespalati dar au nasuri fine si sunt obsedati de parfumuri. Si uite unde au ajuns.
Din nefericire, la noi obsesiile nu sunt de natura colectiva. Adica, desi romanii impartasesc cam aceleasi obsesii, ele sunt profund egoiste si privesc fericirea personala chiar in detrimentul tuturor celorlalti.

TOP 10 OBSESII ROMANESTI

1. Obsesia cu "casa pe pamant".
Toata lumea si-ar da 20 de ani din viata ca sa aiba casa pe pamant. Nu conteaza ca vei sta ORE IN SIR in trafic !!! Nu conteaza nimic ! Casa pe pamant sa fie !"
Fratele meu, da'o draq de casa. Bani sa fie, ca cu casa, si pe luna de o pui, oricum tot femeia ramane cand te prinde ca ai calcat in strachini.


"2. Obsesia televizorului. Romanul e devorator de televiziune.S-au facut niste cercetari si cica noi am fi cam cei mai avizi din Europa. Adica ne uitam cel mai mult la televizor. Si asta e geniala, avem cele mai multe televiziuni !!! Mi se pare fascinant ca romanul este "europeanul" cel mai telespectator avand in vedere ca in Romania sunt, cu cateva exceptii, cele mai imbecile si mai de prost-gust productii !"
Nici nu stiu daca mai imi merge televizorul din living (ca sufragerie e demodat, acu' e living), de cand nu l-am mai deschis. Ala din dormitor merge sigur, ca ii aud serialu portughez a lu' nefasta-mea.


"3. Obsesia Coelho. Daca n-ai citit Coelho... n-ai viitor frate !
"Pai am citit Dostoievski, Tolstoi, Salinger,Marin Preda, Nichita Stanescu..."
"Te pisi pe ei ! Citeste Coelho !"
La un moment dat credeam ca e fotbalist. Deci e scriitor. Bun asa. Trebuie sa manance si el o paine nu ? Iar graul romanesc e al mai bun, de cand il ardea Stefan si pana acu.


4. Obsesia tzatzelor. Aproape toti producatorii TV au urmatoarea obsesie: "Tzatzele aduc rating !" Si stiti ce e misto! Ca de cativa ani incoace s-a dovedit a fi complet fals. Oamenii au la dispozitie internetul pentru femei. Dai un click si gata ! Cine dracu' mai asteapta emisiunea cu "Mama Natura" ca sa-i "dea in cap lu' mutu". (scuze Adriane dar asa e expresia ! Daca vrei
schimbam: "sa'i dea in cap lu' Chivu")"
Fratele meu alb, aci te contrazic. Tzatze sa fie peste tot, nu conteaza unde. La Tv, pe net, in reviste, in viata reala si in cea de apoi. Cu cat mai multe tzatze, cu atat mai bine. Imi pare rau ca femeile nu au decat cate doua de fiecare. Daca nu 8 ca vacile, macar 4 sa fi avut.


"5. Obsesia messenger. Asta e, totusi, un fenomen global. "
Daca nu m-ar obliga la firma sa il folosesc si daca telefonul ar fi pe bogea... A ajuns mama sa-mi dea buzz si sa-mi reproseze ca stau pe invisible...


"6. Obsesia haiduceasca. Dupa o sticla-doua de vin si cel mai prapadit roman devine haiduc la orice
nunta. Fura mireasa, cere rascumparari... Si dup-aia, haiducia maxima :
"Pusca si cureaua lataaaaaa...".
Apoi recunoaste ca e impotent :
"Ce barbat AM FOST odataaaaa..."
Asta nu-i obsesie. Cum zicea baiatul ala de canta cu Parazitii ? - Vorbeste vinul pentru mine...
Iar aia cu impotenta... cred ca de fapt vorbeste de casatorie (nu intru in detalii ca mi-o iau in freza). Tzac pac, intelegi ?


"7. Obsesia auto. In Romania exista cea mai dinamica piata auto. Punct. Pe strazile noastre exista masini cum n-au vazut nici parizienii, nici londonezii... Punct."
Daca nu aveam caine si femeie care cumpara juma de Cora cand mergem la shopping, ma fotam in ea de masina. Da tot imi pun eu pana la urma atas la motocicleta. Punct. Si virgula, ca nu cred ca ii conving sa mearga in el...


"8. Obsesia carnii din congelator. Cu toate ca au trecut 20 de ani de cand gasesti sute de feluri de carne si la 4 dimineata, romanul inca isi mai incarca pana la refuz congelatorul. Sa fie acolo... Cine stie..."
Iar te contrazic. S-a demonstrat matematic ca cea mai buna leguma e porcu. Nicio data nu este suficienta carne. Daca nu exista carnea, omul de neanderthal nu ar fi inventat focul.
Dar sa nu credeti ca nu mananc si legume. Cartofii prajiti ce's ?



"9. Obsesia celulara. Pentru roman, telefonul mobil reprezinta un statement. Am vazut vanzatoare in magazinul Titan care aveau telefon de 3 ori mai scump ca al meu, desi eu poate castig de 30 de ori mai mult. Asta e un mare mister. Cum ajunge un om cu salariu de 10 milioane
sa aiba un mobil de 20 de milioane ? Si sa dea beep cu el !!!!!!!"
Chiar azi dimineata imi zicea colegu Uba - "sa-ti bagi telefonu ala in cur. La ce draq l-ai luat daca nu raspunzi la el ?"
Pai... si eu stau si ma intreb cate'o data de ce. Ca's asa linistit cand i se termina bateria...


"10. Obsesia "daca ala nu face, de ce sa fac io?". Asta de obicei e completata si cu o doza de mandrie: "Ce? Sunt mai prost?!"
Cum era aia ? - oricat de mic ar fi salariul, noi tot putem sa muncim mai putin decat ne platesc ei.

Acestea ziind fise, vorba indianului - Howgh ! Si poze. Ca inca mai pozez :D

Thursday, March 12, 2009

Friday, January 23, 2009

Nikon lanseaza D3x in Romania

In seara aceasta a avut loc lansarea oficiala in Romania a monstrului de 24.5 MPx si 8000 €, Nikon D3x .
Festivitatea a avut loc la sediul Porsche Bucuresti, plin de pozari mai mult sau mai putin cunoscuti, discutii interminabile, o cafeluta moka, o prajiturica, fete frumoase si noul Audi Q5.


Pentru cei avizi de mai multe informatii despre noul flagship dSLR Nikon dedicat profesionistilor si fotografilor excentrici, Dpreview va sta la dispozitie cu toate detaliile picante.
Iar daca sunteti suficient de pasionati incat sa doriti sa-l cumparati, il gasiti in diverse oferte si pachete la F64 Studio ;)

Thursday, January 15, 2009

Back...again

Mo mancat in cur sa promit ca daca face George update pe blog fac si eu...

Thursday, June 12, 2008

Mamelor din lumea'ntreaga...

Am un anunt umanitar. De fapt cainoitar.
Un amarastean de boxer tigrat, durduliu, simpatic foc si jucaus, in varsta de 4 ani, a ramas singurel pe lume si s-a trezit aruncat in strada dupa ce stapanul lui s-a stins din viata.
Ar avea saracul nevoie de un adapost, o jucarie, o mana de mancare si, mai ales, de un suflet care sa-l iubeasca si care sa-i ia din ochii umezi tristetea.

Daca aveti posibilitatea sa il infiati si vreti langa voi un prieten de nadejde, dati-mi va rog de stire (aici sau pe mail) . Sau daca stiti pe cineva care ar putea avea grija de el...
Este perfect sanatos, a fost bine ingrijit si nu este agresiv catusi de putin, ba din contra.
Sper sa pot revenii zilele acestea cu cateva poze cu el, sa ii vedeti moaca aia haioasa si sa va indragostiti de el :)

Sunday, April 20, 2008

Remember

Maine e luni. O noua saptamana de munca (sau scoala).
Am zis doar sa trec p'aci si sa va aduc aminte. Nu de alta, da' prea ma lamentam de unu singur ca a trecut iar prea repede week-endu.

Tuesday, April 8, 2008

DigiPhoto 2008

Am (din nou) placerea de a anunta editia 2008 a concursului de fotografie DigiPhoto, concurs organizat de catre Asociatia Studenților Informaticieni din Iasi.

Premiile din acest an sunt in valoare de 4000 euro, ceva mai consistente decat anul trecut ;)
Temele propuse sunt:
-De ce exist ?
-Un nou inceput
-Stiinta si suflet
-Manipulare digitala.


Concursul se va desfasura intre 7 aprilie – 27 aprilie 2008, urmand ca pe 10 Mai 2008 sa aiba loc finala si workshopul.

Numarandu-ma printre castigatorii de anul trecut (in sfarsit am si eu ocazia sa ma laud :D ), va pot spune ca a fost un adevarat succes. Organizare foarte buna, cei implicati dandu-si tot interesul pt a ne face sa ne simtim bine, premii destul de consistente, workshopul s-a dovedit a fi o experienta interesanta, la fel si berea de dupa de la terasa Corso :D
Putin cam obositoare plimbarea Bucuresti-Iasi si retur, dar in rest numai cuvinte de lauda.

Inscrierile si detalii suplimentare pe : http://digiphoto.asii.ro

Nu-mi ramane decat sa va urez mult succes celor care va veti inscrie si sa ii felicit pe organizatori pt a IV-a editie a concursului.
A !...si sa va arat cu ce licoare va veti delecta daca va veti numara printre castgatori :D